Internet i telefon

Internet na morzu

Na naszych promach możliwy jest bezprzewodowy dostęp do Internetu (standard WiFi, protokół 802.11b/g, częstotliwość 2,4GHz). Użytkownicy laptopów i urządzeń PDA przystosowanych do WiFi, łącząc się z Internetem zobaczą komunikat, że dostępna jest sieć "Internet at sea".

Internet jest całkowicie bezpłatny!

Dostępność Internet na pokładach promów Stena Line:

  • 4 aktywne miejsca (hot spot) dla osób z własnymi laptopami i PDA
  • kabiny Panorama Suite, Panorama Class i Premium Class, Centrum konferencyjne, C-View Bar
  • komputery na pokł. 9 przy centrum konferencyjnym

Wydajność

Internet wykorzystuje przepustowość łącza satelitarnego statku i ma niższy priorytet niż połączenia telefoniczne i przesyłanie danych. Dla wszystkich użytkowników Internetu na promie udostępnione jest 2 MB pasmo, więc szybkość połączenia zależy od aktualnej ilości komputerów online. Należy unikać wysyłania i odbierania dużych plików, muzyki i obrazów, ponieważ wpływa to na szybkość transmisji dla pozostałych użytkowników. Jakość połączenia porównywalna jest z szybkim modemem.

Bezpieczeństwo

Internet na promie nie ma żadnych zabezpieczeń (firewall, VPN) ani antywirusowych filtrów. Użytkownicy muszą bazować na własnych programach zabezpieczających i włączając się do sieci na promie, robią to na własną odpowiedzialność.

Telefon

Na promach Stena Line działa operator komórkowy - norweski MCP (Maritime Communication Partner). MCP jest dostępny w momencie, kiedy własny operator traci zasięg. Na wyświetlaczu telefonu pojawi się wtedy napis MCP lub 90112.

Sieć komórkowa MCP wymaga używania prefiksów dla krajów i miast, np. 0046 dla Szwecji, czy 0048 do Polski.

MCP jest dostępny w momencie, kiedy własny operator traci zasięg. MCP będzie najprawdopodobniej najsilniejszym zasięgiem do wyboru. Na wyświetlaczu telefonu pojawi się wtedy napis MCP lub 90112. Zasięg MCP obejmie wszystkie przestrzenie pasażerskie na promie z wyłączeniem pokładów samochodowych.

Sieć MCP jest wyłączana automatycznie podczas postoju promu w Karlskronie. Sieć uaktywni się po wypłynięciu promu z portu w Karlskronie (poza szwedzkimi operatorami, którzy będą nadal mieć zasięg). MCP działa na otwartym morzu dla wszystkich operatorów , i zostaje wyłączona ponownie w trakcie zbliżania się promu do nabrzeża w Gdyni.

Roaming: aby sprawdzić aktualną listę operatorów współpracujących z MCP, wejdź na stronę http://www.mcpinc.biz.

Koszty połączeń: O koszcie roamingu decyduje własny operator, i od niego należy się dowiadywać o cenach połączeń (np. na www).

_______________________________________________ _______________________________________________