Zamek Christiansborg

Zamek na położonej w centrum Kopenhagi wyspie Slotsholmen, jest od XII wieku oficjalną siedzibą duńskiego dworu królewskiego. Mimo, że po wielu pożarach zamku rodzina królewska na początku XIX w. przeniosła się do rezydencji Amalienborg, to tutaj odbywają się oficjalne uroczystości i audiencje królowej.

Warto zwiedzić przede wszystkim reprezentacyjne komnaty królewskie, m. in. wielką salę balową, w której prezentowanych jest 17 słynnych gobelinów tkanych w les Gobelins we Francji. Przedstawiają one w nowoczesny sposób historię Danii od Wikingów po współczesność. Gobeliny zamówiono dla królowej Małgorzaty z okazji jej 50 urodzin w 1990 roku, ale prace nad nimi trwały aż do roku 2000.

Oprócz zwiedzenia królewskich sal reprezentacyjnych warto przespacerować się po całym terenie Christiansborg, zaglądając do ogrodu Biblioteki Królewskiej i na zamkowe dziedzińce a także do innych zamkowych muzeów, w tym Muzeum Thorvaldsena czy Muzeum Broni.

Obecnie na zamku mieści się wiele centralnych instytucji dla duńskiego państwa - parlament Folketing, Sąd Najwyższy, biuro Rady Ministrów.

_______________________________________________ _______________________________________________