Wyspa Aspö
Aspö jest drugą pod względem wielkości wyspą archipelagu Karlskrony. Liczy sobie zaledwie około 500 stałych mieszkańców, jednak co roku w sezonie letnim staje się lokalnym rajem dla turystów. Wielu mieszkańców Karlskrony ma tutaj swoje drewniane domki letniskowe, które stanowią wizytówkę wyspy.
Na Aspö można się dostać jedynie drogą morską – z centrum Karlskrony na wyspę kursuje darmowy prom samochodowy, zabierający także pasażerów pieszych i rowerzystów. Już sam półgodzinny rejs stanowi nie lada atrakcję, gdyż z pokładu można obserwować archipelag i zabytkową część Karlskrony z portem wojennym i stocznią. Jest to wyjątkowa okazja, gdyż większość tych obiektów znajduje się na terenie wojskowym i niezwykle rzadko udostępniana jest do zwiedzenia od strony lądu.
Najciekawszym i najbardziej znanym zabytkiem wyspy jest twierdza Drottningsskär. Zachowana w niezmienionym stanie od końca XVII wieku, stanowi część historycznego dziedzictwa UNESCO, podobnie jak reszta dawnej zabudowy Karlskrony. Twierdza udostępniona jest do zwiedzania w sezonie wiosenno-letnim. Można tam zobaczyć chronione potężnymi murami stanowiska artylerii w głównym budynku, przespacerować się po bastionach podziwiając widok na cieśninę i leżącą po przeciwległej stronie warownię Kungsholmen, która wraz z Drottningsskär już od ponad trzystu lat strzeże jedynego wejścia do portu w Karlskronie oraz zobaczyć w jakich warunkach mieszkała załoga twierdzy. Wewnątrz znajduje się restauracja – idealne miejsce na lunch. Latem na drewnianym podeście ustawiane są stoliki i można tu napić się kawy w historycznej scenerii.
Na Aspö znaleźć można również wiele późniejszych umocnień wojskowych. Najciekawszym obiektem dla miłośników militariów jest z pewnością Muzeum Artylerii Nadbrzeżnej KA2, otwarte w czerwcu 2005 roku, z pokaźną ekspozycją dział stałych i ruchomych oraz innego wyposażenia. Muzeum otwarte jest tylko latem, ale grupy mogą zamówić wizytę również poza sezonem. Ciekawostką jest zachowane jedno z czterech stanowisk największych dział zlokalizowanych kiedykolwiek na terenie Szwecji, haubic kalibru 350 mm (bez samego działa).