Malmo

Malmö to największe miasto w pd. Szwecji i najbardziej międzynarodowe ze szwedzkich miast, z ogromną liczbą restauracji, kawiarni, pubów i dyskotek. Warto spędzić tu wieczór i zobaczyć, jak bawią się Szwedzi.

Centrum to przede wszystkim otoczone kanałem Stare Miasto z renesansowym zamkiem, starymi kamienicami kupieckimi i malowniczymi rynkami. Aby poczuć atmosferę starego Malmö koniecznie trzeba zajść na Mały Rynek, a potem spojrzeć w oczy Karolowi X, którego pomnik stoi na Wielkim Rynku – to jemu „zawdzięczamy” potop szwedzki i to on przyłączył do Szwecji Skanię czyniąc Malmö szwedzkim miastem.

Natomiast niedaleko centrum, nad samym morzem na terenach dawnej stoczni powstała niedawno nowa dzielnica Västra Hamnen, z imponującymi rozwiązaniami architektonicznymi. To właśnie w Malmö wzniesiono widoczny z daleka, 190-metrowy Turning Torso, najwyższy budynek mieszkalny w Szwecji. Tuż obok można przespacerować się nadmorskim deptakiem z widokiem na most Øresundsbron.

A jeśli jeszcze wystarczy czasu, warto pamiętać, że Malmö to też mnóstwo sklepów i galerii handlowych, ogromne parki i plaża w centrum miasta!

_______________________________________________ _______________________________________________