Muzeum Wikingów w Roskilde

W 1962 roku wydobyto z dna zatoki, nad którą leży Roskilde, aż pięć dobrze zachowanych łodzi Wikingów, pochodzących z XI wieku. Muzeum prezentuje odnalezione łodzie, przedstawia godzinę po godzinie historię ataku norweskich wojowników na Roskilde, dokumentuje życie codzienne Normanów na lądzie i na morzu, ich wyprawy, handel i sposób prowadzenia wojny.

Muzeum, położone na wyspie, posiada również bogata kolekcję innych drewnianych łodzi a nawet własną stocznię - do atrakcji należą także przejażdżki zbudowanymi tu replikami łodzi wikińskich, gdzie samemu można spróbować sił przy wiosłach. Warto zajrzeć do muzealnego sklepu – znaleźć w nim można pamiątki i bogata literaturę o czasach Wikingów.

W samym Roskilde, które we wczesnym średniowieczu było stolica Królestwa Danii, koniecznie trzeba też odwiedzić średniowieczną katedrę. Od stuleci stanowi ona miejsce pochówku duńskich królów i królowych i jej wnętrze wypełniają liczne rzeźby i nagrobki. Katedra znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. www.vikingeskibsmuseet.dk

_______________________________________________ _______________________________________________