Cmentarzysko Wikingów
W pobliżu Karlskrony znajduje się wiele śladów po dawnych mieszkańcach tych ziem – wikingach. Zostawili oni po sobie między innymi cmentarzyska z kamieniami ułożonymi lub ustawionymi w różne kształty, na przykład w kształt łodzi, która miała zabrać wojownika do krainy zmarłych – Valhalli.
Największe cmentarzyska z epoki wikingów (IX – XI w.), które jednocześnie mają najciekawsze położenie, to znajdujące się około 20 km na zachód od Karlskrony Hjortahammar (nad samym morzem na przesmyku łączącym ląd stały z archipelagiem) i Hjortsberga (w pobliżu jednego z najstarszych średniowiecznych kościołów w południowej Szwecji). W obu tych miejscach znaleźć można ponad sto różnej formy grobowców na przestrzeni kilkuset metrów. Miejsca te są ogólnie dostępne, a spacer wśród kamiennych kręgów pozwala lepiej zrozumieć wierzenia przodków dzisiejszych Skandynawów, świat skandynawskich bogów, a nawet wyobrażenia o końcu świata – Ragnarök.
W pobliżu warto też zobaczyć jeden z najbardziej tajemniczych skandynawskich kamieni runicznych Björketorpsstenen, z zagadkowym napisem wyrytym runami około 1300 lat temu. Również w tym miejscu fascynuje wiedza i umiejętności wikingów, którzy byli kimś więcej niż barbarzyńskimi łupieżcami. Warto z pomocą przewodnika spróbować odczytać runy – zachowując niezbędną ostrożność, aby uniknąć zawartej w napisie klątwy!