Szwedzka łaźnia

Główną atrakcją wieczoru są gorące kąpiele w dużych drewnianych baliach na wolnym powietrzu (szwedzka łaźnia).

Miejsce szwedzkiej łaźni nazywa się Snärjeskogen i leży około 80 km na północny zachód od Karlskrony. To prywatne gospodarstwo małżeństwa Ewy i Rolanda Nilsson, położone w malowniczej okolicy z dala od miejskiego zgiełku. Gospodarstwo prowadzone jest zgodnie z rodzinną tradycją od końca XIX wieku. Obecni właściciele od 1980 roku zajmują się hodowlą owiec, których jest tutaj około 250. To właśnie wyjątkowo wysokiej jakości mięso owcze oraz wołowina, która również pochodzi z lokalnego chowu, stanowią główny składnik menu wielu ekskluzywnych restauracji, np. w Sztokholmie.

Dziś to nie tradycyjna hodowla ani rolnictwo decydują o niezwykłej popularności tego miejsca. Od 2002 roku główną atrakcją są gorące kąpiele w dużych drewnianych baliach na wolnym powietrzu. Krystalicznie czysta woda doprowadzana do balii z lokalnej rzeki ogrzewana jest drewnem do temperatury nawet 38 stopni. Gospodarstwo i jego okolice doskonale nadają się by spędzić tu jesienny wieczór pod pięknie rozświetlonym gwiazdami niebem. Po zachodzie słońca temperatury na zewnątrz nie są już tak wysokie. Miejsce to zauroczy zarówno ścisłe grono przyjaciół szukających ucieczki od codziennych obowiązków i trosk, jak i większą grupę znajomych czy współpracowników szukających dobrej zabawy na łonie natury. Otoczenie sprzyja, by na świeżym powietrzu raczyć się tradycyjnymi potrawami szwedzkiej kuchni domowej przyrządzanymi na grillu lub palenisku według lokalnych receptur.

Wraz z całym bogactwem wyrobów mięsnych serwowany jest alkohol wszelakiej maści, odpowiedni dla gustów i smaków gości. Państwo Nilsson podkreślają, że zgodnie z tradycją podczas tego typu wieczorów najlepiej smakuje whisky. To tego trunku sami są prawdziwymi smakoszami i jednocześnie popularyzatorami.